Samozatrudnienie to najprościej mówiąc praca we własnym imieniu i na własny rachunek. Najczęściej oznacza prowadzenie przez osobę fizyczną jednoosobowej działalności gospodarczej bądź spółki jednoosobowej. Samozatrudniony sam jest sobie szefem, nie jest objęty stosunkiem pracy, zamiast tego świadczy usługi innym osobom lub firmom.
W ostatnich latach coraz częściej pracodawcy proponują to rozwiązanie jako alternatywę dla formy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Ma to oczywiście na celu zmniejszenie kosztów. Warto wiedzieć z czym się to wiąże, bo nie ma się czego obawiać, a można wiele zyskać.
Różnice pomiędzy etatem a własną firmą
Praca na etacie wiąże się ze stałą ilością godzin i otrzymywaniem comiesięcznego wynagrodzenia (zazwyczaj ta sama kwota = stabilność i bezpieczeństwo). Natomiast dzięki samozatrudnieniu nasza praca jest bardziej elastyczna – zmianie może ulec zarówno ilość godzin, jak i comiesięczne wynagrodzenie. W pracy na etacie nie musimy przejmować się odprowadzaniem comiesięcznych składek, ponieważ robi to za nas pracodawca. Natomiast w przypadku samozatrudnienia jesteśmy zobowiązani do prowadzenia księgowości, płacenia podatków i odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. Kolejną różnicą jest to, że osoba samozatrudniona nie podlega rygorom wynikającym z Kodeksu Pracy, a Kodeksu Cywilnego na podstawie umów z klientami. Często też nie otrzymuje benefitów pracowniczych, a jeśli chce rozwijać swoją firmę musi samodzielnie pozyskiwać klientów.
Zalety samozatrudnienia
Największą zaletą samozatrudnienia jest bez wątpienia swoboda działania. Przedsiębiorca sam decyduje kiedy i dla kogo pracuje, nikt niczego mu nie narzuca. Kolejna korzyść to potencjalnie lepsze zarobki. Sam decyduje o tym ile chce zarabiać, ile zleceń przyjmuje, od jak wielu zleceniodawców. Nawet po uwzględnieniu obowiązkowych składek i kosztu księgowości, samozatrudniony osiąga wyższe zarobki niż w przypadku pracy na etacie. Wynika to z różnicy w oskładkowaniu pracy oraz możliwości obniżenia podatku od dochodu (wydatki jako koszty uzyskania przychodów, a dodatkowo możliwość odliczenia VAT). Oszczędności zależą oczywiście od osiąganych dochodów, ale rocznie mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co więcej dodatkowo mamy możliwość korzystania z dotacji.
Prowadzenie własnej działalności daje szanse na nieograniczony rozwój osobisty oraz realizację własnych wizji i ambicji. Można realizować wszystkie swoje pomysły, wdrażać innowacje i usprawnienia, co daje większą satysfakcję z wykonywanej pracy. Co więcej w przyszłości zmiana formy zatrudnienia może stać się dobrym punktem wyjścia do prowadzenia dobrze prosperującej, w pełni samodzielnej firmy.
Etat czy samozatrudnienie – co wybrać?
Nie ma niestety nic za darmo. Swoboda i elastyczność mają swoją cenę – dużo więcej zależy od nas. Sami musimy odkładać na emeryturę oraz walczyć o klientów i polecenia. Musimy być też gotowi na większą zmienność dochodów. Nikt już nas nie zastąpi podczas urlopu (w praktyce wszystko zależy na co umówimy się w umowach z klientami). Nie wszystkim to odpowiada. Naszym zdaniem plusy przeważają minusy, a z prowadzeniem księgowości i optymalizacją podatkową pomożemy.