fbpx
loader image

Zalety i wady spółki z o.o.

6 listopada 2020
Zalety i wady spolki z oo

Istnieją różne formy prawne prowadzenia biznesu, najpopularniejszymi z nich są spółka z o.o. i jednoosobowa działalność gospodarcza. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy nimi?

Przede wszystkim spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest osobnym podmiotem prawnym, gdzie wspólnicy odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie. Natomiast jednoosobowa działalność gospodarcza (DG) oznacza pełną odpowiedzialność właściciela firmy. Czasami zdarza się, że pomysł na nasz biznes nie wypali, a firma popadnie w długi, wówczas odpowiadamy za nie całym swoim majątkiem.

DG możemy założyć szybciej (online przez portal CEIDG) i bezpłatnie, a na rejestrację spółki potrzebujemy więcej czasu i dopełniania większej ilości formalności. Co prawda założenie spółki jest również możliwe online przez portal S24, jednak tylko, gdy umowa spółki ma zawierać jedynie podstawowe elementy (przygotowanie dedykowanej umowy spółki przez prawnika to max 1000 zł, dodatkowo 350 zł za każdą zmianę danych w KRS). Ponadto konieczne jest posiadanie kapitału zakładowego, który obecnie wynosi 5 tys. zł i założenie firmowego rachunku bankowego.

Spółkę z o.o. różni także to, że jej wspólnicy bądź członkowie zarządu, nie są zobowiązania do odprowadzania składek ZUS (jeśli jest więcej niż 1 wspólnik). W porównaniu do działalności gospodarczej składki te muszą być odprowadzane obowiązkowo, niezależnie od tego czy firma przynosi zyski, czy nie.

Jakie są koszty księgowości spółki z o.o.

Także księgowość w obu tych formach prawnych znacznie różni się od siebie. W przypadku działalności mamy do wyboru prowadzenie uproszczonej księgowości lub ewidencji przychodów, natomiast spółka z o.o. musi prowadzić pełne księgi handlowe oraz sporządzać sprawozdanie finansowe, przez co opłaty za prowadzenie księgowości są znacznie wyższe (ok. 400 zł vs 150 zł miesięcznie). Z drugiej strony pełną księgowość jest rekomendowana dla dynamicznie rozwijających się i większych firm, bo pozwala na dokładną kontrolę i analizowanie finansów, ich przejrzystość oraz efektywne zarządzanie. Pomaga też w optymalizacji podatkowej i ułatwia wycenę tak wydzielonego przedsiębiorstwa w przyszłości. Bieżące koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej i spółki z o.o. nie różnią się jednak od siebie aż tak bardzo. Co więcej, spółka z o.o. może okazać się nawet tańsza w miesięcznym rachunku, dzięki oszczędnościom na składce ZUS.

Ostatnią rzeczą, o której należy wspomnieć jest różnica w podatku dochodowym. W działalności gospodarczej mamy do wyboru kilka form opodatkowania dochodów: według skali podatkowej (17% i 32% od nadwyżki 85 528 zł dochodu), podatek liniowy 19% lub ryczałt płacony od dochodu. Natomiast w spółce z o.o. wyróżniania się podatek CIT 19% lub 15%. Pojawia się także podwójne opodatkowanie, które ma miejsce w chwili wypłacania pieniędzy ze spółki w formie dywidendy. Istnieją jednak legalne sposoby ominięcia podwójnego opodatkowania w sp. z o.o., m.in. wypłacając wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały (umowa powołania) czy wynajmując biuro na jej rzecz.

Spółka z o.o. vs działalność gospodarcza – porównanie

 Spółka z o.o.JDG
Odpowiedzialność właściciela za zobowiązaniaograniczonanieograniczona
Podatki9-19% CIT
(lub 17-32% od umowy powołania)
17-32%
ZUS0 zł (w przypadku min 2óch wspólników)1457 zł + ulga na start/mały ZUS
Księgowośćok. 400 złok. 200 zł
Rejestracjaonline przez eKRS (S24)online przez CEIDG
Dysponowanie środkamiograniczone (kontrola)dowolność